MÔJ PRÍBEH
ŠŤASTNEJ ŽENY,

vedomej rytmu svojho tela

Som žena, manželka,  mama dvoch detí, dcéra, sestra, svokra, nevesta, kamarátka a aktuálne už i babinka. Lektorka pre vzdelávanie dospelých, certifikovaná lektorka Cyklickej ženy®, sprievodkyňa žien,  koučka s vášňou k príbehom a aktuálne som vo výcviku Facilitátor kruhu.


Milujem môj DOMOV.  Milujem túto tému. Je to téma môjho srdca. A žijem ju. Dnes. Naozaj. Domov je miesto, kde žijeme naše príbehy. Domov je miesto, kde skladáme masky. Domov je miesto, kde môžeme len tak spočinúť a iba tak ,,obyčajne" byť. Je to zázemie, prístav, útočisko, hrejivá náruč, teplo a bezpečie. A milujem sa oň starať. Upratovanie, starostlivosť o domácnosť, o záhradu, o mojich blízkych ľudí,  čo žijú v tomto našom malom kráľovstve. Viem, sú to milióny drobných činností, čo doma robíme. A mohlo by sa zdať, že je to obyčajná rutina. Ale ja to vnímam inak. Je to kúzlo s veľkým čarom. Fakt. Čaro obyčajných vecí s vysokou hodnotou. Keď prestieram obrus na stôl, tak to nie je len o tom bielom kuse látky. To je pozvánka k stolu, na ktorý kladiem jedlo pre moju rodinu. Je to i moje spojenie s babičkou, ktorá ten obrus vyšívala. Je to spojenie s mamou, ktorá ma učila ako obrusy žehliť. Je to myšlienka na môjho muža, čo sa vráti z práce a sadajúc si za stôl vdýchne vôňu toho obrusa spolu s vôňou polievky. A iba tak, vlastne nevedomky, si povie: ,,Aký som rád, že som už doma."  Je to myšlienka na deti, pre ktoré je ten obrus a ten spôsob, ako ho prestieram ,,lákadlom" k tomu, aby prišli papať. Hm, áno. Milujem domov a tie ,,obyčajné" činnosti, ktoré doma robím. Lebo...ono to nie je samozrejmosť. Nie. Je to ,,čaro obyčajných vecí", ktoré má veľký presah. A to ma fascinuje.  A cítim šťastie v tom, že môžem žiť tento môj ,,obyčajný" život. Život ženy. Je to pre mňa vzácne.

Ako som sa sem, na toto miesto v mojej životnej ceste dostala? 

Už ako dieťa som milovala knihy a príbehy. Ten tajomný svet, kam som vošla, tie miesta  a vzťahy, ktoré sa predo mnou zamotávali a rozmotávali.  A vo svete kníh som nemusela riešiť, či mi niekto rozumie a či nie...To JA som sa takto učila rozumieť ľuďom i svetu...Lásku ku knihám  mám po tebe mami, dodnes miluješ knihy...

Dlho som  s vášňou učila na strednej škole.  Bola to časť mojej cesty. Sprevádzať mladých svetom ich vlastného dospievania...až na prah ich vlastnej dospelosti. Z tejto práce si nesiem životom lásku k mladým ľuďom.  Nesiem si v srdci ich esenciu  odvahy a nadšenia.

A život plynul tak nejak sám a ľahko.

A potom...

V mojom živote prišlo i veľmi, veľmi náročné životné obdobie. Dotkla som sa veľkej bolesti, strachu, neistoty, smútku, úplného vyčerpania a vyhorenia v tom celom náročnom období...hm, v takýchto prípadoch sa vraví: ,,Dotkla som sa dna“.  Rozpísať to celé je na jeden samostatný príbeh...Každopádne, nevládala som ďalej bežať v tempe života, akým sa rútil okolitý svet. 

Ano, mám i túto skúsenosť. Skúsenosť ťažkého životného obdobia, keď som nevedela, čo bude zajtra a obzerať sa do minulosti bolelo až na dreň. Zostáva len holá prítomnosť. Dnes už viem, že i ťažké obdobie patrí k životu. Že človek musí asi spoznať aj to, aké je to niekedy náročné. A že i to je život. A keďže som v tom období môjho úplného vyčerpania nevedela, čo bude zajtra, našla som to, čo je práve ,,teraz". Našla som svoju verziu kúzla prítomného okamihu. A žiť ten ,,okamih" práve taký, aký je. Knihy, ručné práce a múdrosť rozprávok a príbehov boli moji spoločníci na tejto ceste. Ponorená až po uši do seba samej. Moja kráľovská cesta k sebe samej nebola ,,tam vonku". Nie, nešla som na púť do Compostely, ani na trek do Himaláí, hľadať seba. Moja cesta k sebe samej viedla hlbokou krajinou mojej duše. Doma. V tom tichu a v bezepčí domova sa krôčik po krôčiku otvárala moja cesta do stredu. Do toho môjho stredu. A našla som ju. A na nej aj poznanie. Že  kdesi tam, kde je nám úzko, boľavo, smutno, beznádejne... sa rodí v rozhodnutie : ,,Napriek všetkému povedať životu áno...“. (Pán Viktor Frankl, viem, je to Vaša myšleinka. Ale dnes už i moja. I ja hovorím životu to svoje ÁNO.)

Áno. Áno. Áno. Tebe, život, áno...

A nesiem si skúsenosť. Že na dne sú uložené perly. Pozbierala som ich. Navliekla na niť ako korálky. Nesiem ich v dlani životom ďalej a dotýkam sa ich vždy, keď sa v duši spájam s pokorou. 
K životu. 

S úctou.
K ženám, mužom, deťom...k ľuďom a ich príbehom a k ich ceste. 
K prírode a k svetu...

A čo bolo tým  Zázračným prostriedkom, ktorý ma napokon, po dlhom čase hľadania východiska,  definitívne vyniesol z dna?

 

Bolo to spojenie s mojou vnútornou ženou. S vlastnou ženskosťou. So všetkými jej podobami. Nevedela som, že má toľko podôb. Nevedela som, že som taká vnútorne bohatá. Nevedela, som, aké je to úžasné byť ženou.

Nevedela som o sebe, aká kúzelná bytosť som už len tým, že som. Že som  žena. 

Objavila som môj ženský cyklus, ten prirodzený rytmus môjho tela, s ktorým som sa na ceste k sebe  musela spojiť, hoci som vôbec netušila, že som vlastne žila od neho odpojená.

Dary ženského cyklu, ktorými nás príroda obdarovala, a dary cyklickej prírody a života celého,  och, s takým úžasom som to všetko spoznávala...

Počúvala som prednášky múdrych žien a učila som sa. S vďačnosťou, obdivom, pokorou i s nadšením.

A zamilovávala som sa do seba a do svojej ženskosti stále viac. Áno. 

A z darov ženského cyklu, ktoré som očarená vlastnou ženskosťou spoznávala, sa narodil môj syn. Moje vytúžené druhé dieťa.

Keď som túto časť mojej cesty zvládla, zatúžila som odovzdávať moje skúsenosti iným ženám, a tak som si začala rozširovať vzdelanie pre túto prácu

1994 - VŠ vzdelanie v odbore Psychológia a Slovenský jazyk a Literatúra, Vysoká škola pedagogická NITRA 

2019 - Osvedčenie pre prácu Lektor - pre vzdelávanie dospelých

2020 - Certifikát  lektorky  Cyklickej ženy® u Dana Sofie Šlancarová

2021 - Certifikát Facilitátorky prechodových rituálov, Level 1 Leadership training u Dr. Arne Rubinstein, THE RITES OF PASSAGE INSTITUTE

2021 - Výcvikový kurz  Sprievodkyňa  ženských kruhov u Lucie Harnošovej 

2021 - Kurz  Transprantnej komunikácie  u Ždeněk a Šárka Weberových

2022 - Certifikát vo výcviku Kouč  v Busines Coaching College u Zuzana Karpinská a Denisa Kmečová.

2023 - Certifikovaný výcvik Facilitátor Kruhu u Zdeňka a Šárky Weberových

A  učím sa  a vzdelávam sa stále. V rámci vlastného osobného rozvoja sa neustále učím v mnohých kurzoch a študujem veľa literatúry. Mňa to jednoducho baví. Fakt.

A tak som, na svojej ceste životom a poznaním,  vytvorila projekt Kúzlo ženy. 

Ženy,  na mojej ceste  som nazbierala na dne tie korálky z perál. V každej jednej z nich je zapísané moje posolstvo pre ženy. Že my, ženy, sme úžasné  bytosti. 

Že žijeme svoje cyklické životy a sme nádherne premenlivé, a ak to o sebe vieme, tak dokážeme byť tvorkyňami svojich životov. 

Že dokážeme byť v súlade s cyklami prírody, v súlade s cyklom roka, v súlade so svojím vlastným cyklom , v súlade so svetom i sebou... 

A že si dokážeme  tvoriť svoj vlastný život a plniť svoje sny.

Že sme tvorkyne života.

Na svojej ceste sa denne učím.  Fakt. S pokorou a úctou k životu. Od mojich milovaných detí - dospelej dcéry a malého syna. Od môjho múdreho a láskavého muža. Z kníh.  Z prírody.  Od vás, ženy.  Od vás, muži.  Od vás ľudia. Z vašich príbehov....

...ďakujem, že môžem. 

Chcem  inšpirovať tým , čo som pozbierala po ceste a za čo som vďačná . 

V mojej dlani sú pozbierané korálky s vôňou ženských  príbehov.
Pre Teba...
Tak, pozri, otváram dlaň a mám pre Teba: